چگونه عمر باطری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، راه های ساده ای وجود دارند که کاربر با انجام آن ها می تواند به راحتی عمر باطری لپ تاپ را افزایش دهد.

چگونه عمر باطری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ آوای چکاوک، به نقل از باشگاه وبلاگ آوای چکاوک شارژ باطری یکی از مهم ترین ویژگی های هر دستگاه هوشمندی است که فرد در اختیار دارد. این مسئله برای لپ تاپ ها نیز صدق می کند و زمانی اهمیتش بالاتر می رود که کاربر در فضایی به دور از پریز برق واقع شده است و نیازمند است تا مدتی با لپ تاپ خود فعالیت کند. خوشبختانه محصولات فناوری امروزی از گنجایش انرژی بیشتری برخوردارند و بسکمک از لپ تاپ ها می توانند بیش از 8 ساعت شارژ را در خود ذخیره کنند.

با این وجود همچنان کاربران زیادی با باطری لپ تاپ های خود مشکل دارند و معتقدند شارژ ذخیره شده به اندازه ای که شرکت سازنده مدعی آن است دوام نمی آورد. اما باید در نظر داشت که خیلی شرایط بر روی سلامت باطری لپ تاپ و زمان ذخیره شارژ آن تاثیر دارد. خوشبختانه فعالیت های لازم برای مدیریت شارژ و حفظ سلامت باطری لپ تاپ سخت نیست و کاربران با در نظر دریافت برخی شرایط به راحتی می توانند عمر و کارایی باطری لپ تاپ خود را افزایش دهند.

از آن جایی که مسائلی مانند تنظیمات قدرت لپ تاپ، تعداد برنامه های باز شده، دمای محیط کار و اتصالات لپ تاپ به دستگاه های دیگر بر روی شارژ باطری تاثیر دارند، کاربر تنها نیاز است یک سری نکات جزئی و ساده را رعایت کند تا بتواند استفاده طولانی تری را از لپ تاپ خود داشته باشد.

استفاده از قابلیت تنظیم پردازش باطری در ویندوز

یکی از اولین اقداماتی که هر کاربر باید برای مدیریت سلامت باطری لپ تاپ انجام دهد، تنظیم قدرت پردازش باطری است. این قابلیت جدید در ویندوز 10 به کاربران اجازه می دهد که عمر باطری را در قالب چند بخش قابل فهم و ساده مدیریت کنند. تنظیمات این بخش معمولا به صورت پیش فرض توسط کارخانه تعیین شده اند، اما کاربرانی که می خواهند آن را به دلخواه تنظیم کنند باید به نکات زیر توجه داشته باشند:

 • گزینه بهترین کارایی و یا همان Best Performance برای اشخاصی است که تمایل دارند قدرت بیشتری را از لپ تاپ خود دریافت کنند و اهمیت بسکمک به زمان ذخیره شارژ نمی دهند. در این حالت ویندوز برنامه هایی که در پس زمینه در حال فعالیت هستند را غیرفعال نمی کند و تمام انرژی لپ تاپ را صرف دستورات کاربر می کند.
 • حالت کارایی بهتر و یا Better Performance مقداری از برنامه های پس زمینه را محدود می کند و تمرکز فعالیت لپ تاپ را بر روی نرم افزاری که توسط کاربر در حال استفاده است می گذارد.
 • گزینه باطری بهتر یا Better Battery عمر باطری را افزایش می دهد و نسبت به حالت های بالایی مدت زمان بیشتری دوام می آورد.
 • حالت ذخیره کننده باطری یا battery Saver تنها در زمانی تعیین می شود که لپ تاپ به برق وصل نباشد. این حالت شفافیت تصویر را تا 30 درصد کاهش می دهد، دانلود های سیستم را قطع می کند و همچنین بیشتر برنامه های پس زمینه را غیرفعال می سازد.

  آسان کردن جریان کار با بستن برنامه ها و اعمال حالت پرواز

  اگر یک کاربر تنها در حال تایپ کردن است یا ویدئو تماشا می کند و نمی خواهد اعلان های جدید از شبکه های اجتماعی و برنامه ها دریافت کند می تواند به راحتی لپ تاپ خود را در حالت ذخیره کننده باطری قرار دهد. بهتر است کاربران همواره لپ تاپ خود را بر روی یک برنامه متمرکز سازند و مابقی نرم افزار ها را غیرفعال کنند این عمل مانند خاموش کردن چراغ یک اتاق خالی است.

  اگر فرد تنها از یک برنامه استفاده می کند می تواند حالت پرواز لپ تاپ را فعال سازد. این حالت زمانی برای کاربر مفید است که وی به هیچ وجه نیازی به اینترنت نداشته باشد و فقط از یک برنامه استفاده کند. حالت پرواز می تواند حجم زیادی از مصرف انرژی باطری را کاهش دهد چرا که نه تنها ارتباط با اینترنت و وای فای را قطع می کند بلکه برنامه هایی که برای اعلان های خود به اینترنت وابسته بودن را نیز متوقف می سازد.

  بستن برنامه هایی که انرژی زیادی مصرف می کنند

  فعالیت تعداد بالای برنامه ها بر روی سیستم باعث می شود که باطری لپ تاپ سریعا خالی شود و در نتیجه کاربر نمی تواند از تمامی قدرت لپ تاپ خود استفاده کند. در سیستم عامل ویندوز کاربران می توانند با مراجعه به بخش تنظیمات برنامه ها یا Settings App فرایند کارکرد نرم افزار ها را مدیریت کنند. افراد برای دسترسی به بخش مورد نظر می توانند به راحتی در بخش جست وجو ویندوز جمله see which apps are affecting your battery life را تایپ کنند.

  این عمل یک فهرستی را به نمایش درمی آور که شامل برنامه های پرکار و پرمصرف می شود. اگر کاربر شاهد برنامه ای باشد که از آن استفاده ندارد، اما نرم افزار مورد نظر انرژی بسکمک مصرف می کند، بهتر است آن را غیرفعال سازد تا لپ تاپ پردازش بهتری را داشته باشد. این برنامه های معمولا نمونه هایی هستند که کاربر باز کرده، اما آن ها را در پس زمینه رها کرده است.

  برای تاثیرگذاری بهتر، کاربر می تواند در بخش جست وجو جمله See which processes start up automatically when you start Windows را تایپ کند و برنامه هایی که به صورت پیش فرض زمان روشن شدن رایانه فعال می شوند را شناسایی کند. پس از نمایان شدن فهرست مورد نظر کاربر می تواند با شناسایی برنامه هایی که کارایی ضروری و مفیدی ندارند آن ها را غیرفعال کند.

  توجه زیاد به جریان هوا در سیستم لپ تاپ

  عموم لپ تاپ های امروزی از باطری های لیتیوم پلیمری استفاده می کنند که پیشرفت بسیار مفیدی را نسبت به باطری های نسل گذشته داشته اند. با این باطری ها کاربر دیگر نیازی ندارد تا هر چند وقت یک بار باطری خود را به کلی خالی کند و نگران سلامت آن باشد. چیزی که کاربران باید به آن توجه داشته باشند دمای باطری های این نسل است.

  بزرگترین مشکل لپ تاپ ها می تواند دریچه های هوایی باشد که جریان مفیدی از هوا را شکل نمی دهند. از طرف دیگر گرد و خاک می تواند راستا جریان هوا را دچار اشکال کند. تمامی این موارد زمانی آسیب زننده تر می شوند که کاربر از لپ تاپ خود بر روی یک بالشت و یا ملافه استفاده کند؛ این شرایط باعث می شوند لپ تاپ داغ کند و جریان هوای مناسبی را نداشته باشد. بهترین راه آن است که کاربران لپ تاپ خود را بر روی یک فن مخصوص رومیزی قرار دهند و یا در صورت عدم وجود چنین امکاناتی آن را روی میز بگذارند.

  توجه به عمر باطری لپ تاپ

  تمامی باطری ها پس از مدتی گنجایش انرژی خود را از دست می دهند و نیاز به جایگزینی پیدا می کنند. از این رو کاربر باید همواره توجه خود را بر روی سلامت باطری نگه دارد. این کار برای افرادی که سیستم عامل ویندوز دارند کمی سخت است و ممکن است گیج کننده باشد. کاربران باید ابتدا عنوان cmd را در بخش جست وجو تایپ کنند.

  سپس افراد باید روی گزینه جست وجو راست کلیک کرده و گزینه Command Prompt را انتخاب کنند. در این بخش با تایپ powercfg ، batteryreport رایانه پنجره ای جدیدی باز می کند که کاربر با ورود به آن می تواند سابقه استفاده از باطری، طراحی گنجایش باطری و گنجایش پیش فرض از سوی کارخانه را مشاهده کنند.

  حمل باطری پشتیبان

  در آخر بهترین و راحت ترین راه حل برای افزایش زمان استفاده از لپ تاپ، حمل یک باطری پشتیبان است. باطری های اکسترنالی وجود دارند که کاربر می تواند با وصل آن ها به لپ تاپ شاهد عملکردی مانند پاوربانک ها باشد. این وسایل قابل استفاده برای لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند و حتی دیگر دستگاه های دیجیتالی هستند و معمولا قیمتی معادل 100 الی 200 دلار دارند.

  چنین گجت هایی کمک می کنند که کاربر در هر شرایطی آماده باشد و هیچ وقت نگران اتمام شارژ دستگاه خود نباشند. با این وجود قبل از تهیه چنین دستگاهی کاربر باید ابتدا از سلامت باطری لپ تاپ خود مطمئن شود و برای بهبود عمر باطری تلاش کند.

  اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و وبلاگ آوای چکاوک هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

  بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چگونه عمر باطری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عمر باطری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید