10 مورد از جاذبه های پنهان بوداپست که نمی دانستید، تصاویر

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، علاوه بر مناظر زیبای شناخته شده بوداپست، اطلاعات بی شماری درباره این شهر از راهنمایان گردشگری، بلاگرها و اینستاگرامرها بدست می آید که به راحتی ذهنتان را درگیر خودش خواهد نمود. بسیاری از این افراد لیست های طولانی از جاذبه های محبوبشان و مکان هایی که حتماً باید دیده گردد را منتشر می نمایند. اگرچه که بسیاری از این جاذبه ها زیبا هستند اما به راستی افراد محلی در بوداپست به کدام مکان ها سر می زنند؟ با توجه به پیشنهادات بومی های شهر بوداپست، 10 مورد از محبوب ترین مکان های کمتر دیده شده بوداپست را در این مطلب به شما معرفی می کنیم.

10 مورد از جاذبه های پنهان بوداپست که نمی دانستید، تصاویر

1. جزیره کشتی سازی

بوداپست شهر آب و جزایر است. جزیره کشتی سازی یا جزیره کارخانه قایق (Hajógyári-sziget or Óbudai-sziget) عظیم ترین جزیره در کرانه رود دانوب محسوب می گردد. این جزیره به لطف فستیوال سیگت (Sziget Festival) که یکی از عظیمترین فستیوال های موسیقی در اروپا شمرده می گردد و جذابیت های پرشماری دارد، به شهرت جهانی دست یافته است و هر ساله صدها هزار نفر جذب آن می شوند اما حتی خارج از فصل فستیوال هم نباید بازدید از این جزیره را از دست بدهید، چرا که مکانی آرام و سرسبز پر از مزارع و بیشه زارها است و می توانید با آرامش در بهشتی واقعی به همراه خانواده و فرزندان کل زمان روزتان را سپری کنید. از قلم نیاندازید که پتویی عظیم، ساندویچ و نوشیدنی در سفر به همراه خود داشته باشید، چرا که در این جزیره کافه و رستورانی وجود ندارد.

2. میدان اصلی ابودا

در میان ساختمان های بتونی خاکستری و بی روح نزدیک پل آرپاد (Árpád Bridge) می توانید یک جاذبه پنهان، میدانی قدیمی، با صفا و پوشیده شده از سنگ فرش ها را پیدا کنید. اگرچه گردشگران و حتی مردم محلی اُبودا (Óbuda) را دست کم می گیرند اما این منطقه حس و حال قرن 18 و 19 را در خود حفظ نموده است که این باعث می گردد ارزش دیدن را داشته باشد. در اطراف میدان اصلی، تعدادی خانه بازسازی شده، به عنوان مثال شهرداری منطقه 3، تعدادی رستوران و عمارت زیچی (Zichy Mansion) وجود دارد. عمارت زیچی در سال 1746 تا 1757 به عنوان اقامتگاهی برای یکی از خانواده های ثروتمند مجارستان ساخته شد. امروزه این عمارت تبدیل به موزه هنر مدرن مجارستان و تاریخ محلی شده است. از قلم نیاندازید که در کوچک ترین کافی شاپ بوداپست به نام کیوسک گازلامپا (Gazlampa Kioszk) توقفی داشته باشید. این کافه کوچک در مرکز میدان، در ساختمان پمپ بنزین سابق واقع شده است.

3. گالری کولر و باغ پنهان آن

قلعه بودا (Buda Castle) محوطه ای شامل قلعه ای تاریخی و مجموعه کاخ ها به همراه موزه ها، کافه ها، کلیساها و مکان های جالب دیگر است. با این حال یکی از بهترین گنجینه های آن به نام باغ مجسمه سازی در گالری کولر (Koller Gallery) از توجه ها پنهان مانده است. گالری کولر، آتلیه ای سه طبقه و قدیمی ترین گالری خصوصی هنرهای زیبا در مجارستان شناخته می گردد. علاوه بر فضای داخلی خیره کننده آن هرچند کوچک، باغی با صفا از مجسمه ها را هم به نمایش می گذارد. جرج کولر (1923-1996) انجمن حکاکی مجارستان را در دهه 1950 تأسیس کرد که خیلی زود در صحنه هنر مجارستان به شهرت رسید. در سال 1953، اولین گالری خصوصی در مجارستان در این آتلیه برای یک مجسمه ساز مجارستانی ایتالیایی به نام آمریگو توت (Amerigo Tot) طراحی و ساخته شد. در سال 2006 نوه جرج کولر مدیریت این گالری را به دست گرفت. او متعهد شد که هدف گالری که نشان دادن هنر مجارستان و جهان اعم از مدرن و معاصر بود را قوت می بخشد. باغ این گالری یک مکان سرسبز و زیبا در میان سنگ ها است، جایی که شما می توانید از زیبایی هنر لذت ببرید و آرامش را در آن حس کنید. دیدن گالری کولر و باغ آن در بوداپست را به هیچ عنوان از دست ندهید، به خصوص که ورود به آن رایگان است.

4. ویرانه هایی از کلیسای مری مگدالن

نخستین بار این کلیسا در قرن سیزدهم ساخته شد و تمام آن در طی جنگ جهانی دوم و دوران کمونیستی راکوزی ویران شد. در حال حاضر در این مکان ویران شده تنها، بقایایی از درب اصلی، برج حیرت انگیز با کاریلون 24 زنگ و پنجره گوتیک زیبای آن به چشم می خورد. اگرچه این ویرانه، وحشت جنگ را در افراد محلی یادآوری می نماید اما هنوز هم یک مکان محبوب محسوب می گردد.

5. خیابان گول بابا

این خیابان سنگ فرش در نزدیکی پل مارگارت (Margaret) منتهی به مقبره گول بابا (Gül Baba) واقع شده است. همان طور که می دانید بیشتر مجارستان از جمله بوداپست امروزی، از سال 1541 تا 1686 به دست اشغال شده بود. گول بابا مرد مقدس ترک، یک شاعر درویش بکتاشی عثمانی و به روایتی افسانه ای، کسی بود که نخستین بار گل رز را به مجارستان معرفی نمود البته در حقیقت گل رز از قبل در اینجا شناخته شده بود. این باور وجود دارد که گول بابا در بودا درگذشت و در حال حاضر مقبره او تبدیل به موزه شده و محل دیدار زائران مسلمان محسوب می گردد و اکنون برای بازسازی به حالت تعطیل درآمده است. خیابان گول بابا را یک مکان منحصر به فرد در بوداپست خواهید دید چرا که یکی از قدیمی ترین و شیب دارترین خیابان های بوداپست است. جهت منحنی آن به سمت مکان مقدس به تازگی بازسازی شده اما جذابیت قدیمی خود را حفظ نموده است.

6. میدان وروشمارتی و کافه ژربو

میدان وروشمارتی (Vörösmarty Square) اگرچه یکی از شلوغ ترین نقاط بوداپست است، اما مکانی محبوب برای قرار دیدار ها در میان افراد محلی محسوب می گردد. هم چنین در این میدان بازارهای سالیانه عید پاک و کریسمس برگزار می گردد. زیباترین بنای این میدان کافه ژِربو (Café Gerbeaud)، مکانی رؤیایی است که توسط جوزف هیلد (Jozsef Hild) طراحی و در دهه 1830 ساخته شد. قنادی ژربود توسط هنریک کوگلر (Henrik Kugler)، نسل سوم از یک خاندان قناد، به وجود آمد که توانست به یک شیرینی پز مشهور در مجارستان تبدیل گردد. او به خیلی از شهرهای اروپایی مثل پاریس سفر کرد تا دانش و مهارت لازم را پیش از برگشتن به مجارستان و افتتاح فروشگاهش بدست آورد. در دهه 1880 هنریک کوگلر فروشگاهش را به میدان وروشمارتی منتقل کرد و از یک قناد جوان به نام امیل ژربود دعوت کرد تا به مجموعه او بپیوندد. بعدها ژربود این مغازه را خرید و اکنون کافه ژربود یکی از قدیمی ترین قنادی ها در شهر محسوب می گردد. بعد از صرف یک شیرینی خوشمزه در این کافه، به خیابان واتزی (Váci) بروید که می توان آن را شیک ترین خیابان خرید بوداپست دانست.

7. عمارت معمار

عمارت معمار (The Architects Cellar-Építészpince) کاخی متعلق به کنت کالمان آندراس (Count Kalman Andrassy) بود اما اکنون خانه انجمن معماران مجارستان شده است. در این ساختمان حیرت آور نماهای پوشیده شده از پیچک، آبشارهای دیواری، طرح هایی از سنگ های مکعبی و پله های خمیده متقارن به چشم می خورد و پشت موزه ملی مجارستان واقع شده است. این زیبای پنهان را پُر از آرامش و جذابیت خواهید یافت. در بالای راه پله قوس دار حیاط، شیشه زرد چشمگیر و سایه بان آهنی وجود دارد. اتاق های اطراف حیاط در گذشته محل استراحت خدمتکاران محسوب می شد اما امروزه برای برپایی نمایشگاه ها و رویدادهای مختلف و رستورانی ارزان با منوی ناهار خوشمزه روزانه استفاده می گردد. اگر هوا مساعد باشد میز و جایگاه ها در حیاط قرار می گیرند که منظره ای بی نظیر برای نوشیدن قهوه یا غذا فراهم می نماید. این مکان زیبا را از دست ندهید.

8. میدان میکسات

در چند سال گذشته منطقه هشتم بوداپست که به نام یوژف واروش (Józsefváros) شناخته می گردد به یک مکان پر رفت و آمد برای لمس فرهنگ زندگی با کافه های زیبا، گالری ها و زندگی خیابانی تبدیل شد. این میدان دوست داشتنی در نزدیکی باروش اوتسا (Baros utcas)، مرکز تفریحات شبانه و مکانی ایده آل برای نوشیدن قهوه و میل کردن یک وعده غذا پیش از ادامه راه می باشد. این میدان به نام میکسات کالمان (Kálmán Mikszáth)، نویسنده ، ناشر و سیاستمدار مشهور مجارستانی که در قرن 19 زندگی می کرد نام گذاری شده و مجسمه او هم در گوشه این میدان واقع شده است. یکی از بهترین کافه های این جا زاپا (Zappa) با فضای داخلی از کف تا سقف پوشیده از نقاشی دیواری یا مورال (mural) است. این کافه مکانی افسانه ای در اواخر دهه 1980 به حساب می آمد که بسیاری از هنرمندان و موزیسین های مجارستانی کار خود را از این جا شروع کردند.

9. قلعه وایداهونیاد

قلعه وایداهونیاد (Vajdahunyad Castle) که امروزه به موزه کشاورزی بوداپست اختصاص دارد، در سال 1896 ساخته شد اما قدیمی تر به نظر می رسد چراکه این قلعه به منظور نمایش سیر تحول معماری اروپایی و با جزئیات به سبک گوتیک و باروک طراحی شده است. مردم بومی به این قلعه و دریاچه کوچک و مصنوعی آن بسیار علاقه مند هستند. در مقابل ورودی اصلی قلعه به یک مجسمه مرموز بر می خورید، مردی که صورتش با کلاه پوشیده شده! این مجسمه مرد معروف به ناشناس (Anonymus) مسئول دفتر اسناد رسمی و مورخ پادشاه مجارستان، بلا چهارم (Béla IV) را نشان می دهد. اولین کتاب تاریخ مجارستان هم توسط این مرد نوشته شده است.

10. ملک وکرله

این منطقه یک مکان شناخته شده گردشگری نیست و از جاذبه های محبوب داخل شهر فاصله دارد که این مزیت باعث شده تا از شلوغی که مخصوصاً در مرکز شهر وجود دارد بتوان فاصله گرفت. ملک وکرل (Wekerle Estate) مکانی منحصر به فرد و یک روستای افسانه ای است که به سبک های آرت نوو و هنر دکو ساخته شده است. این ملک به نام شاندور وکِرله (Sandor Wekerle)، نخست وزیر سابق مجارستان نام گرفت که از ایده ساخت خانه هایی راحت و با مقیاس متناسب یک انسان برای کارمندان دولت حمایت کرد. کارویی کوش (Károly Kós) رئیس معماران مسئول طراحی خانه های این املاک بود. او به همراه بلا لایتا (Béla Lajta) یک سبک مجارستانی جدید که ایده آل های طراحی هنر مدرن و هنر دکو را با طراحی سبک ترانسیلوانیایی ترکیب می شد را ایجاد کرد. ساخت و ساز از سال 1908 شروع شد و 1007 خانه بین 1911 تا 1914 شامل 4 مدرسه 2 پیش دبستانی و ستاد پلیس ساخته شد. متاسفانه ساخت ساز در زمان رکود عظیم سال 1925 متوقف شد و هرگز پیشرفت دیگری صورت نگرفت.

منبع: گردشبان

به "10 مورد از جاذبه های پنهان بوداپست که نمی دانستید، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مورد از جاذبه های پنهان بوداپست که نمی دانستید، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید