داوطلبان برای مبارزه با ویروس کرونا سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را ساختند

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، داوطلبات در سراسر دنیا با قرض دادن فضای کامپیوتر های خانگی خود، سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را ایجاد کردند تا بتوانند از این طریق در پروژه مبارزه با کرونا شرکت نمایند.

داوطلبان برای مبارزه با ویروس کرونا سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را ساختند

به گزارش خبرنگار فناوری وبلاگ آوای چکاوک، به تازگی سازمانی با نام Folding@Home دایر شده که از فضای آزاد کامپیوتر خانگی داوطلبان سرتاسر دنیا در زمانی که با آن کار نمی نمایند، استفاده می نماید تا یک شبکه قدرتمند و به بیان دیگر یک ابرکامپیوتر قوی بسازد. این سازمان تا به امروز توانسته قدرت ترکیبی این شبکه را به یک اگزافلاپ (10 به توان 15) محاسبه در ثانیه برساند و رکورد بشکند.

تاخوردن پروتئین در درون سلول یکی از فرایند های حیاتی زیستی است. در اثر تاخوردن نامناسب تجمعاتی ایجاد می گردد که می تواند به بافت سلول آسیب برساند. درواقع عنوان این پروژه برای این گذاشته شده که با تاکردن پروتئین سنبله (پروتئینی که ویروس با یاری آن به سلول انسان وصل می گردد) ویروس کرونا آن را ریشه کن نمایند.

درواقع این ابرکامپیوتر 6 برابر سریع تر از سریع ترین ابرکامپیوتر کنونی دنیا است که متعلق به شرکت IBM بوده و برای تحقیقات علمی در آزمایشگاه ملی اوک ریج آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. تا هفته گذشته حدود یک میلیون داوطلب جدید به این شبکه پیوستند و سرعت این ابرکامپیوتر را به 4/2 اگزافلاپ رساندند.

داوطلبان برای پیوستن به این جنبش فقط کافی است که یک نرم افزار ساده را روی کامپیوتر خانگی خود نصب نمایند. این نرم افزار سپس اطلاعاتی را دانلود می نماید و چندین کار کوچک انجام می دهد تا به ارزیابی ساختار پروتئین های ویروس کرونا یاری کند.

تمام پروتئین های پیچیده از یک یا چند رشته اسید آمینه ساخته شده اند که به روش های پیچیده - اما قابل پیش بینی - اشکال سه بعدی به خود می گیرند. این ساختار قابل پیش بینی قوانین خاصی دارد که محاسبه آن قدرت رایانشی بالایی می خواهد. از این رو، زمانی که میلیون ها کامپیوتر خانگی به طور همزمان نرم افزار ذکر شده را اجرا می نمایند، کل شبکه به یک ابرکامپیوتر فوق سریع تبدیل می گردد و به راحتی می تواند این محاسبات را انجام دهد و ساختار پروتئینی ویروس کرونا را تخمین بزند.

گرگ بومن، یکی از محققان این پروژه می گوید: ویروس کرونا از پروتئین سنبله برای حمله به سلول های انسانی استفاده می نماید. به خوبی معین است که پروتئین سنبله حرکت چشمگیری برای وصل شدن به سلول انسانی دارد، زیرا کسی تا به امروز توانسته آن را کشف کند. درک چگونگی باز شدن پروتئین سنبله و وصل شدن آن به سلول انسانی بسیار مفید است، زیرا می توان از این طریق به ویروس حمله کرد و روش های درمانی موثری را یافت.

وی می افزاید: متأسفانه حداقل به روش های آزمایشی موجود راهی برای تماشای پروتئین سنبله این ویروس یافت نشده و داده های ما کاملا محدود هستند. اما با ایجاد این شبکه قدرتمند، پس از گذشت تنها چند هفته توانستیم یک مدل شبیه سازی بسازیم که در واقع اولین مرحله باز کردن دهان ویروس کرونا را نشان می دهد.

در خصوص پروژه @Home

پروژه Folding@Home در سال 2007 زمانی به اوج خود رسید که سونی از این پروژه پشتیبانی کرد و اجازه داد که از فضای اضافی کنسول های پلی استیشن 3 این شرکت برای ایجاد یک شبکه پردازش قوی استفاده نمایند.

جالب است بدانید که این پروژه در سال 1999 عنوان SETI@home را به خود گرفته بود تا داده های تلسکوپ رادیویی را به کامپیوتر های داوطلبان در سرتاسر دنیا ارسال کند و از این داده ها برای تجزیه و تحلیل و یافتن علائمی از زندگی فرازمینی ها استفاده گردد. محققان ماه گذشته این پروژه را بستند و اعلام کردند که همه داده های مورد نیازشان را برای آینده قابل پیش بینی تحلیل نموده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "داوطلبان برای مبارزه با ویروس کرونا سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلبان برای مبارزه با ویروس کرونا سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید