لوبیا چیتی معجره ای برای لاغری و سلامت

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، لوبیا چیتی نوعی لوبیا است که سرشار از مواد مهم غذایی می باشد و همچنین لوبیا چیتی علاوه بر طعم مناسبش، خواص بسیاری برای سلامت بدن و بارداری دارد.

لوبیا چیتی معجره ای برای لاغری و سلامت

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک به نقل از شیعه نیوز ،لوبیا چیتی نوعی از لوبیاست که نام آن یعنی (Pinto Bean) که به معنای نقاشی شده است ریشه ای اسپانیایی دارد. این لوبیا سرشار از مواد مهم غذایی از جمله :آهن ، ویتامین، فیبر و پروتئین است و همین عامل مهمی در قابل توجه بودن خواص آن میباشد. لوبیا چیتی هواداران زیادی دارد و این تنها به خاطر طعم و مزه آن نیست بلکه منبع غنی پروتئین و فیبر هستند و چربی کمی دارند. در این بخش به آنالیز فواید لوبیا چیتی می پردازیم.

خواص لوبیا چیتی برای سلامت بدن و درمان بیماری ها

درمان یبوست :

لوبیا چیتی به دلیل داشتن فیبرهای نامحلول در درمان یبوست بسیار موثر هستند.

کاهش کلسترول :

لوبیا چیتی منبع غنی فیبر هستند که به شما در کاهش و تنظیم سطح کلسترول خون یاری و از خطر پیشرفت مسائل قلبی جلوگیری می نماید.

تنظیم قند خون :

لوبیا چیتی به دلیل فیبر فراوان به شما یاری می نماید تا بعد از خوردن غذا، میزان قند خون را حفظ کنید. نه تنها میزان گلوکز خون شما را تثبیت می نمایند بلکه انرژی پیوسته را برای راهنمایی یک روز فعال در اختیار شما را قرار می دهد.

جلوگیری از ریزش مو :

کمبود پتاسیم یکی از علل اصلی ریزش مو است. لوبیا چیتی به دلیل داشتن پتاسیم به تقویت موها یاری می نماید و مصرف منظم آن باعث می گردد ریزش مو تا حد زیادی کاهش پیدا کند، بنابراین لوبیا چیتی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

جلوگیری از خشکی پوست :

کمبود ویتامین ب در بدن می تواند منجر به مسائل خشکی پوست مانند درماتیت، قرمزی، رنگ دانه و سوزش گردد. با این حال، مصرف لوبیا چیتی به دلیل داشتن ویتامین ب ، ماده مغذی حیاتی بدن را تامین می نماید. بنابراین، این لوبیا غنی از مواد غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا پوست سالمی داشته باشید.

پاکسازی بدن :

غذاهای مختلف مانند میوه های خشک و بعضی سبزیجات حاوی سولفیت هستند که بر سلامت شما تاثیر می گذارند و منجر به حواس پرتی و سردرد می شوند. لوبیا چیتی به دلیل غنی بودن در ماده معدنی منحصر به فرد موجود در تعداد کمی از غذاها اثر زیان آور مولیبدن روی بدن را خنثی می نماید.

درمان مسائل هضم :

مصرف منظم لوبیا چیتی به شما در درمان سندرم روده و دیورتیکولوز یاری می نماید. بنابراین اضافه کردن آن به رژیم غذایی به بهبود هضم یاری می نماید.

مفید برای زنان باردار و جنین:

لوبیا چیتی حاوی مقادیر بالایی از ویتامین ب کمپلکس، از جمله اسید فولیک است که برای زنان باردار سودمند است. اسید فولیک شکل گیری لوله عصبی و گلبول های قرمز خون را در بچه ها متولد نشده بهبود می بخشد و مانع از کمبود وزن کودک می گردد و همچنین نوزاد را از نقص های لوله عصبی محافظت می نماید.

تنظیم فشار خون:

غلظت های بالای پتاسیم و مقدار کم سدیم در لوبیا چیتی به شما در تنظیم سطح فشار خون سالم یاری می نماید. اسید فولیک نقش حیاتی در تنظیم سطح فشار خون دارد و به آرام کردن رگ های خونی برای اطمینان از گردش خون صاف یاری می نماید.

بهبود سیستم ایمنی :

مولیبدن موجود در لوبیا چیتی فراوری انرژی را در سلول های بدن بهبود می دهد و به توسعه سیستم عصبی یاری می نماید. هم چنین ویتامین های حیاتی مغز، مواد معدنی، اسید فولیک و آمینو اسیدها را تامین و در نتیجه، مصرف از خطر توسعه بیماری آلزایمر و پارکینسون جلوگیری می نماید.

تامین کولین :

کولین به عنوان ماده مغذی محلول در آب شناخته می گردد که در غشا سلولی سلول های عصبی، اسفنگومیلین و فسفاتیدیل کولین وجود دارد. این کار به بهبود کنترل ماهیچه یاری می نماید و به طور قابل توجهی حافظه را بالا می برد. تنها یک فنجان لوبیا چیتی حدود 60.4 میلی گرم کولین به شما می دهد. بنابراین این لوبیا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا عملکرد مغز و کنترل ماهیچه را ارتقا دهید.

فواید لوبیا چیتی

جلوگیری از کم خونی :

آهن و مس، مواد معدنی حیاتی بدن برای تشکیل سلول های خونی جدید ضروری هستند. تنها یک فنجان لوبیا چیتی به ترتیب 19 درصد و 20 درصد از مصرف توصیه شده از مس و آهن را تامین می نماید. بنابراین، این لوبیا مانع از کم خونی می گردد.

جلوگیری از ابتلا به سرطان:

لوبیا چیتی به دلیل داشتن مواد معدنی مثل آهن، پتاسیم، مولیبدن، فسفر، مس و منیزیم و آنتی اکسیدان ها فعالیت رادیکال های آزاد را خنثی و از آسیب سلولی و رشد سلول های سرطانی جلوگیری می نمایند. در نتیجه، خوردن لوبیا چیتی شما را از ابتلا به سرطان محافظت می نماید.

مدیریت وزن:

لوبیا چیتی چربی ندارد اما غنی از فیبر و مواد معدنی است. بنابراین مصرف منظم این لوبیا از افزایش وزن جلوگیری و به شما در تعادل رژیم غذایی و مواد مغذی یاری می نماید.

بهبود سلامت قلب:

لوبیا چیتی منبع عالی اسید فولیک، فیبر، پتاسیم و منیزیم است. این مواد مغذی حیاتی گردش خون روان را بهبود می بخشد و از خطر توسعه بیماری های قلبی جلوگیری می نماید. بنابراین، این مصرف این لوبیا قلب را تقویت می نماید.

کاهش تشکیل هوموسیستئین :

لوبیا چیتی غنی از آنتی اکسیدان ها، اسید فولیک، ویتامین ب6 و منیزیم هستند. اسید فولیک به کاهش تشکیل هوموسیستئین ، یک آمینو اسید حیاتی در زمانی که سطح آن بالا می رود می تواند خطر بیماری های قلبی را افزایش دهد، یاری می نماید. بنابراین، این لوبیا مغذی سطح هوموسیستئین را در بدن تنظیم می نماید.

بهبود شریان ها و رگها :

رگ ها و شریان های سالم تاثیر قابل توجهی بر شرایط قلب و عروقی دارند مقدار منیزیم یافت شده در لوبیا چیتی برای آرام کردن شریان ها و رگ ها مفید است، زیرا مسدود نماینده یک کانال کلسیم طبیعی است که به بهبود جریان خون یاری می نماید و فشار کمتری را به شریان ها، رگ های قلب وارد خواهد نمود.

اکسیژن رسانی بهینه:

اکسیژن رسانی بهینه سلولها باعث می گردد که احساس انرژی بیشتری کنید چون سلول ها نمی توانند بدون اکسیژن بهینه عمل نمایند. اکسیژن با هموگلوبین به سلول های قرمز خون آورده خواهد شد و بدن به اندازه کافی خون قرمز برای توزیع اکسیژن را دریافت می نماید.

کاهش حمله قلبی :

یکی از دلایل اصلی سکته تجمع لخته های خونی در رگ ها و یا شریان ها است زیرا به مغز اکسیژن کافی برای عملکرد نمی رسد و سکته رخ می دهد. این شرایط می تواند مهلک باشد و حتی بازماندگان سکته گاهی اوقات آسیب جدی یا جزئی را در سیستم عصبی خود را تجربه می نمایند.

تقویت نماینده طبیعی انرژی:

در مطالب قبلی بخش سلامت نمناک به این مهم اشاره شد که لوبیا چیتی به دلیل داشتن کربوهیدرات منبع غنی از انرژی است به همین دلیل در بعضی از کشورها به عنوان غذای کامل بشمار می رود البته سایر افراد می توانند آن را با برنج سفید یا قهوه ای ترکیب نمایند.

مفید در دوران قاعدگی :

دل درد ، سردرد ،تهوع علائم های دوران قاعدگی هستند زیرا در این دوره بدن با کمبود اکسیژن در خون روبرو می گردد که برای برطرف این ناراحتی می توانید لوبیا چیتی مصرف کنید.

جلوگیری از سرطان معده :

بیماریهای دستگاه گوارش گاهی باعث سرطان معده می گردد که لوبیا چیتی به دلیل داشتن آنتی اکسیدانهای قوی و فیبر به جلوگیری از ابتلا و پیشرفت سرطان یاری می نماید و تمام مسائل معده را بهبود می بخشد.

تقویت حافظه :

لوبیا چیتی به دلیل داشتن تیامین یا ویتامین ب 1 به تقویت حافظه یاری می نماید و مصرف آن نه تنها در دوران مدرسه و تحصیل مفید است بلکه در دوران میانسالی از احتمال ابتلا به آلزایمر جلوگیری می نماید.

خواص لوبیا چیتی

پیش گیری از نقص مادر زادی :

وزن کم نوزاد یکی از دلایل نقص مادرزادی است زیرا جنین کلسیم و سلولهای قرمز خونی را به اندازه کافی برای رشد دریافت نمی نماید و تنها منبع دریافت غذا جنین از مادر است. به همین دلیل توصیه می گردد مادران در دوران بارداری لوبیا را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

مفید در دوران شیردهی :

ویتامین ب موجود در لوبیا چیتی برای مادران شیرده بسیار مفید است به همین دلیل به مادران توصیه می گردد برای افزایش فراوری شیر لوبیا را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

مفید برای رشد:

لوبیاچیتی به دلیل داشتن مواد معدنی به ویژه منیزم و آهن می تواند فراوری سلول های قرمز خون را افزایش دهد. سلولهای قرمز خون و اسید فولیک برای رشد و عملکرد مغز در سنین رشد ضروری است به همین دلیل مصرف لوبیاچیتی برای بچه ها در سنین رشد خیلی مفید است.

غنی از پروتئین:

آیا این امکان وجود دارد که پروتئین حیوانی را با پروتئین گیاهی جایگزین کرد؟ بله ، زیرا لوبیاچیتی به دلیل داشتن مقدار کافی پروتئین احتیاج روزانه بدن را بدون مصرف گوشت قرمز تامین می نماید بخصوص برای افرادی که گیاهخوار هستند.

افزایش جریان خون :

همانطور که می دانید جریان خون سالم، تاثیرات زیادی بر روی سلامت دارد. شریان و عروق قلب نباید خیلی شدید کارنمایند. زیرا ضربان قلب سالم بر سیستم سوخت و ساز اثر می گذارد و اکسیژن را حمل می نماید.

مضرات احتمالی مصرف لوبیا چیتی :

سنگ کلیه:

لوبیاچیتی به دلیل غنی بودن در کلسیم و پتاسیم در افراد مبتلا به سنگ کلیه می تواند بیماری را بدتر کند.

سدیم:

لوبیا چیتا حاوی مقداری سدیم است. بعضی افراد ترجیح می دهند از نوع کنسروی آن استفاده نمایند اما سدیم آن بیشتر است و باید در استفاده از آن مراقب باشید. سعی کنید لوبیا را قبل از پخت چندین ساعت خیس نموده و در منزل طبخ کنید.

حساسیت به پورین:

لوبیاچیتی مقدار نسبتا زیادی پورین دارد ، بنابراین اگر نسبت به این ترکیب حساسیت دارید، بهتر است از خوردن لوبیاچیتی اجتناب کنید.

منبع: جام جم آنلاین

به "لوبیا چیتی معجره ای برای لاغری و سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوبیا چیتی معجره ای برای لاغری و سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید