آزادسازی باقی سهام عدالت تا یک سال آینده

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، معاون سازمان خصوصی سازی گفت: قرار است شورای عالی بورس در یک سال و به صورت تدریجی اقدامات لازم برای آزادسازی باقی سهام عدالت را انجام دهد اما نحوه اجرای آن تا به امروز به سازمان خصوصی سازی ابلاغ نشده است.

آزادسازی باقی سهام عدالت تا یک سال آینده

به گزارش گروه مالی وبلاگ آوای چکاوک، معاون سازمان خصوصی سازی گفت: براساس صحبت های اجرا شده قرار است شورای عالی بورس در یک سال و به صورت تدریجی اقدامات لازم برای آزادسازی باقی سهام عدالت را انجام دهد اما نحوه اجرای آن تا به امروز به سازمان خصوصی سازی ابلاغ نشده است.

آزادسازی سهام عدالت از جمله اقدامات مهمی بود که از چند سال گذشته در دستور کار مسوولان نهاده شد، با توجه به اینکه رییس سازمان خصوصی سازی وعده آزادسازی آن را تا انتها آبان ماه امسال داده بود اما براساس پیگیری های اجرا شده این اقدام بسیار زودتر از موعد مقرر اجرا و در تاریخ 9 اردبیهشت ماه به دستور رهبر معظم انقلاب آزاد شد.

از فردای روز آزادسازی سهام عدالت، اقدامات مربوط در دستور کار نهاده شد و به سهامداران فرصت داده شد تا با ورود به سامانه www.samanese.ir نسبت به معین روش مدیریت خود تصمیم گیری و اعلام نمایند که آیا می خواهند سهام عدالت در اختیار خودشان باشد و خود نسبت به سهام مدیریت و مالکیت داشته باشند و یا به دنبال این هستند که سهام به صورت غیرمستقیم به وسیله شرکت های سرمایه گذاری استانی مورد معامله قرار بگیرند.

آزادسازی سهام عدالت در حالی از روز نهم اردیبهشت ماه به مرحله اجرا رسید که دارندگان این سهام تا هشتم خرداد ماه فرصت داشتند با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir روش مستقیم را برای فروش سهام خود انتخاب نمایند که البته این مهلت در ابتدا تا 15 خرداد تمدید شد اما باز هم این فرصت یک روز دیگر تا 16 خردادماه و در نهایت تا 29 خرداد ماه تمدید شد، بعد از انتها مهلت مقرر، سیستم به صورت اتوماتیک روش غیرمستقیم را برای مابقی سهامداران که در معین روش مدیریت مشارکت نداشتند انتخاب خواهد نمود.

بر این اساس باید گفت در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم توسط مشمولان سهام عدالت، آنها مالکیت و مدیریت سهام خود را بصورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار می گیرند، در انتخاب روش مدیریت مستقیم مشمولان فقط مدیر سهام خود در 36 شرکت بورسی و فرابورسی در سبد سهام عدالت می شوند و مدیریت باقی سهام شان در شرکت های غیربورسی سهام عدالت در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت قرار می گیرد.

ساز و کار مربوط به نحوه معاملات سهام عدالت به دستور رهبر معظم انقلاب در اختیار شورای عالی بورس نهاده شد و در ابتدا بیشتر کارشناسان تصور می کردند که مراحل آزادسازی سهام عدالت احتیاج به فرصتی چند ماهه داشته باشد در حالی که برخلاف تصورات ایجاد شده شورای عالی بورس به صورت اضطراری جلسه ای را برگزار و تصمیمات لازم را در مورد معاملات سهام عدالت اتخاذ کرد.

براساس این جلسه به مشمولان سهام عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب نموده بودند فرصت داده شد تا با مراجعه به بانک هایی که شماره شبای خود را برای دریافت سود در سامانه سهام عدالت ثبت نموده اند، فرم فروش وکالتی 30 درصد از سهام خود را پر نموده و یکی دو روز بعد، وجه حاصل از فروش این قسمت از سهام عدالت خود را دریافت نمایند.

در این زمینه اعلام شد مشمولانی که دارای کد معاملاتی هستند احتیاجی به مراجعه به بانک ها ندارند و می توانند به وسیله کد بورسی که در اختیار دارند جهت فروش 30 درصد از سهام عدالت خود اقدام نمایند.

به دنبال آن، روح الله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس گفت که دارندگان سهام عدالت می توانند با مراجعه به 108 سایت کارگزاری دارایی سهام عدالت خود را مشاهده نمایند و سهامداران می توانند با کد ملی و شماره رهگیری وارد سامانه سهام عدالت شوند و نسبت به داد و ستد سهام خود تصمیم بگیرند.

میر صانعی بیان نمود: در گام اول دارندگان این سهام می توانند 30 درصد از سبد سهام خود را بفروش برسانند و با مراجعه به کارگزاری سفارشات خود را ارسال و کارگزار فردای روز سفارش، اقدام به فروش کند، البته سهام عدالت به قیمت بازار همان روز بفروش می رسد.

آزادسازی باقی سهام عدالت تا یک سال آینده

اکنون سوالی که ذهن مشمولان سهام عدالت را به خود درگیر نموده زمان آزادسازی باقی سهام عدالت است که در این زمینه حسین علایی ، معاون سازمان خصوصی سازی به خبرنگار ایرنا گفت: تصویب فرایند آزادسازی سهام عدالت در اختیار شورای عالی بورس است که قرار است برنامه ریزی های لازم برای آزادسازی باقی سهام را در چند مرحله در دستور کار قرار دهد.

وی گفت، براساس صحبت های اجرا شده قرار است تا شورای عالی بورس در طی یک سال و به صورت تدریجی اقدامات لازم برای آزادسازی باقی سهام عدالت را انجام دهد اما نحوه اجرای آن تا به امروز به ما ابلاغ نشده است.

علایی گفت: پرتفوی سهام عدالت از جمله سهم های بسیار خوبی است و تاکید ما به مشمولان این سهام جهت انتفاع از این درآمد آینده نگهداری از این سهم ها است.

معاون سازمان خصوصی سازی به افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند اشاره نمود و گفت: ساز و کار روش غیرمستقیم در حال دنبال شدن است، پرتفویی در این زمینه به شرکت سپرده گذاری اعلام شده و این شرکت قرار است براساس پرتفوی اعلامی افرادی که روش غیرمستقیم را گفتند وارد شرکت های سرمایه گذاری استانی شوند و به وسیله این شرکت ساماندهی شوند.

علایی گفت: شرکت سرمایه گذاری استانی قرار است تا وارد بورس گردد که زمان بندی آن توسط شورای عالی بورس اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آزادسازی باقی سهام عدالت تا یک سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادسازی باقی سهام عدالت تا یک سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید