از امروز تراکنش های پایا بدون کد و شناسه ملی برگشت می خورد

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، یکی از مهم ترین پروژه های بانک مرکزی در راستای ارتقای شفافیت، سامانه نهاب است که تخصیص شماره شناسایی منحصربه فرد برای هر یک از افراد جامعه را در شبکه بانکی میسر می نماید و در این زمینه، کد ملی اشخاص حقیقی، شناسه ملی اشخاص حقوقی و کد فراگیر اتباع خارجی باید به شبکه بانکی اعلام گردد.

از امروز تراکنش های پایا بدون کد و شناسه ملی برگشت می خورد

با اجرای این پایگاه داده در بانک مرکزی، تراکنش های افرادی که این کد را ندارند به تدریج محدود و متوقف می گردد، این کار در بهمن ماه سال گذشته با تراکنش های ساتنا شروع شد و از امروز در تراکنش های پایا اجرا می گردد که در مراحل بعدی گسترش پیدا خواهد نمود.

بدین منظور، افراد حقیقی یا حقوقی که کد ملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار ننموده باشند، نمی توانند از این خدمت بهره مند شوند.

همچنین، این اقدام تأثیری بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی ایشان نزد بانک ها موجود است، نخواهد داشت و باید بانک ها برای ثبت کد شهاب و ثبت حساب ها در بانک مرکزی اقدام نمایند.

پایا و ساتنا چیست؟

پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانک ها اجازه می دهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند. کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که پس از تکمیل مراحل پیاده سازی، ارائه خدمات به وسیله اینترنت را نیز میسر می سازد و به یاری این سامانه، بانک های عضو آن می توانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حساب های سایر بانک ها صادر کند.

بانک مرکزی با پیاده سازی این سامانه، امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم نموده است و مشتریان بانک ها با استفاده از پایا می توانند پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله نمایند.

همچنین، ساتنا سامانه ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش های بین بانکی و دستور پرداخت های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می دهد. در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیش از 15 میلیون تومان) به حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک ها اقدام نمایند.

به گزارش ایسنا، سامانه ذکر شده به مشتریان یک بانک این امکان را می دهد تا با مراجعه به شعب بانک خود و یا به وسیله سامانه اینترنتی بانک حواله هایی با مبالغ بیش از 15 میلیون تومان را به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند که مزایای به کارگیری ساتنا را می توان امنیت، سرعت و سادگی انجام عملیات آن نام برد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "از امروز تراکنش های پایا بدون کد و شناسه ملی برگشت می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از امروز تراکنش های پایا بدون کد و شناسه ملی برگشت می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید