سال جاری 1500واحد صنعتی تعطیل شده احیا می شوند

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، تحریم و کرونا دو مقوله ای است که صنعت کشور را با چالش های جدی روبه رو نموده است، از این رو این نگرانی وجود دارد که سال جاری تعطیلی واحدهای صنعتی بیش از سال های قبل گردد. اما معاون وزیر صمت به ماه های آینده خوشبین است و می گوید همانگونه که سال گذشته حدود هزار و 500 واحد صنعتی احیا شدند سال جاری هم می توان چنین اعداد و ارقامی را تکرار کرد.

سال جاری 1500واحد صنعتی تعطیل شده احیا می شوند

البته بی اثر شدن تحریم ها در فراوری و صنعت کشور از سال گذشته پیش بینی شده بود، بعضی از کارشناسان عنوان می کردند عمر تحریم ها یک الی دو سال است و بعد از آن به مرور فرایند طبیعی در فراوری و تجارت اتفاق می افتد. درباره شرایط واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی با محسن صالحی نیا، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت و گویی انجام دادیم. اودرباره اینکه سال گذشته چه تعداد واحد صنعتی در شهرک های صنعتی احیا شد، گفت: سال گذشته برای احیا و برگشت واحدهای صنعتی به بخش فراوری حمایت های مختلفی از واحدهای صنعتی تعطیل شده صورت گرفت، از این رو توانستیم حدود هزار و 444 واحد صنعتی غیبرطرفال مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی سراسر کشور را فعال کنیم.

صالحی نیا با بیان اینکه صنایعی که برای فعالیت در بخش صنعت احیا شدند، تنوع زیادی دارد، اعلام نمود: در بین واحدهای صنعتی که فعال شدند می توان به صنایع برق، الکترونیک، خدمات، سلولزی، شیمیایی، غذایی، فلزی، کانی غیرفلزی و نساجی اشاره نمود، احیای واحدهای صنعتی در شرایطی است که خیلی ها بر این باور بودند که با تحریم اجرا شده، واحدهای صنعتی متعددی تعطیل می شوند. او ادامه داد: با برگشت واحدهای صنعتی نمی توان گفت که تحریم بر فعالیت واحدهای صنعتی درشهرک های صنعتی اثرگذاشته است، البته تمام سعی ما این است که با بسته های حمایتی شرایطی را ایجاد کنیم تا فراورینمایندگان با شرایط بهتری فراوری نمایند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران درباره اینکه آیا در امسال با وجود ویروس کرونا می توان شاهد این بود که فرایند احیای واحدهای صنعتی ادامه پیدا کند، توضیح داد: در امسال هدف گذاری ما این است که هزار و 500 واحد صنعتی غیبرطرفال مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی فعال گردد، هر چند که برای برگشت آنها به فضای اقتصادی احتیاج به منابع اقتصادی داریم. او با بیان اینکه واحدهای صنعتی که تعطیل شده بودند، شناسایی شدند و هدف گذاری لازم برای آنها اجرا شده است، گفت:، قرار است تسهیلاتی در قالب اعطای یاری های فنی و اعتباری یا تجهیز و نوسازی صنایع در اختیار واحدهای تعطیل شده قرار گیرد، علاوه بر این به وسیله عارضه یابی واحدهای صنعتی، ارائه خدمات مشاوره، تأمین احتیاجها و برطرف مسائل آنها، برگزاری دوره های آموزشی و تورهای صنعتی نسبت به فعال سازی مجدد آنها اقداماتی انجام خواهد شد.

27شهرک صنعتی جدید احداث می گردد

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ادامه داد: برای امسال توسعه شهرک های صنعتی مدنظر قرار گرفته است و تصمیم داریم با چنین راهکارهایی تحریم را در اقتصاد کشور بی اثر کنیم. بدین جهت در امسال 27 شهرک و ناحیه صنعتی در سراسر کشور افتتاح خواهد شد و علاوه بر این، احداث شهرک صنعتی مرزی با کشور آذربایجان نیز درحال پیگیری است، با احداث چنین شهرک صنعتی فعالیت تجار سهل تر خواهد شد چرا که با شرایط بهتری می توانند صادرات را دنبال نمایند.

او درباره شرایط واحدهای صنعتی به جهت فراوری در شهرک های صنعتی هم شرحاتی ارائه کرد. صالحی نیا گفت: 44 هزار و 892 واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی سراسر کشور به بهره برداری رسیده است که از این تعداد، 34 هزار و 814 واحد صنعتی (معادل 78 درصد) با اشتغال 732 هزار و 930 نفر (معادل 81 درصد) فعال و تعداد 10 هزار و 78 واحد صنعتی (معادل 22 درصد) با اشتغال 171 هزار و 448 نفر (معادل 19 درصد) غیبرطرفال است.(شرح: در جدول شرایط واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی آمده است.)

از معاون وزیر صمت درباره این پرسیدیم که واحدهای صنعتی فعال در شهرک های صنعتی با چند درصد ظرفیت خود فعالیت می نمایند. او شرح داد: از بین 34 هزار و 814 واحد صنعتی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی 14 هزار و و 156 واحد صنعتی با ظرفیت کمتر از 50 درصد و 11 هزار و 643 واحد صنعتی با ظرفیت بین 50 تا 70 درصد و 9 هزار و 15 واحد صنعتی با ظرفیت بالای 70 درصد در حال فعالیت هستند. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک گفت: سرمایه گذاری وسیعی در شهرک های صنعتی اجرا شده تا فعالان اقتصادی امکان سرمایه گذاری و توسعه فعالیت های خود را داشته باشند، میزان سرمایه گذاری اجرا شده در شهرک ها و نواحی صنعتی 1.942.100 میلیارد ریال معادل یکصد و نود و چهار هزار و دویست و ده میلیارد تومان است. او در ادامه گفت و گوی خود به این موضوع پرداخت که مسائل واحدهای صنعتی که تعطیل شدند یا به سمت کاهش فراوری رفته اند، عارضه یابی شده است، لذا با حل 5 چالش عظیم می توان به واحدهای صنعتی یاری کرد. صالحی نیا اعلام نمود: 7هزار و 788 واحد صنعتی به علت کمبود نقدینگی (77 درصد)، هزار و 606 واحد صنعتی به علت فقدان بازار (16 درصد)، 318 واحد صنعتی به علت اختلاف شرکا (3 درصد)، 244 واحد صنعتی به علت تأمین مواد اولیه (3 درصد) و122 واحد صنعتی به علت نقصان ماشین آلات (1 درصد) تعطیل شدند، از این رو ضرورت دارد که ما به سمت حل این چالش ها برویم.

سهم 6درصدی از صادرات

یکی از هدف گذاری های دولت برای عبور از بحران تحریم، توسعه صادرات غیر نفتی است و در این میان شهرک های صنعتی بیشترین سهم را در توسعه صادرات دارند. صالحی نیا می گوید: سال گذشته ارزش صادرات کل کشور 41 میلیارد و 370 میلیون دلار بود که از این میزان مبلغ 2.4 میلیارد دلار معادل 8/5 درصد صادرات کل کشور مربوط به واحدهای صنعتی فعال در شهرک های صنعتی بوده است، از این رو در حال برنامه ریزی هستیم که این سهم را در امسال افزایش دهیم.

جهش فراوری در شهرک های صنعتی

برای امسال ضمن هدف گذاری برای توسعه صادرات، جهش فراوری هم مدنظر قرار گرفته است. کارشناسان عنوان می نمایند که با رشد فراوری می توان تحریم را بی اثر کرد.

صالحی نیا می گوید: برنامه های متعددی تعریف شده که امیدواریم بخش قابل توجهی از آنها در امسال به بهره برداری برسد. از این رو برای جهش فراوری برنامه هایی از قبیل فعال سازی 1500 واحد فراوریی، اجرای طرح ملی توسعه پوشاک در مناطق روستایی، توانمند سازی 500 واحد مستعد پیمانکاری فرعی برای پیوند با صنایع عظیم در 10 رشته دارای اولویت، حمایت از توسعه 40 خوشه کسب و کار و انتها 10 خوشه درحال اجرا، انجام مطالعات برای ایجاد حداقل 3 شهرک صنعتی یکپارچه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، باز طراحی ساختار صنایع کوچک با استفاده از ظرفیت صنوف فراوریی و احداث پست برق و تأمین آب شهرک ها و نواحی صنعتی در دست اقدام است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "سال جاری 1500واحد صنعتی تعطیل شده احیا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری 1500واحد صنعتی تعطیل شده احیا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید