شفاف سازی درباره هتل بیمارستان های لاکچری و بدونِ مجوز

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، معاون گردشگری می گوید: تا کنون هیچ مجوزی با عنوان هتل بیمارستان در کشور صادر نشده است و بیمارستانی که چندی قبل با این عنوان بخش زایمانِ به اصطلاح لاکچری را تبلیغ کرد، مجوز هتل بیمارستان ندارد.

شفاف سازی درباره هتل بیمارستان های لاکچری و بدونِ مجوز

ولی تیموری در گفت وگو با وبلاگ آوای چکاوک شرح داد: هتل بیمارستان ها ساختاری مصطلح هستند که در کشورهای دیگر معمولا با عنوان هتل کلینیک (Hotel Clinic) فعالیت می نمایند و ترکیبی از دو فعالیت هتل و بیمارستان هستند، یعنی علاوه بر کاربری سلامت و درمان، خدمات هتلی به بیماران و همراهان آن ها می دهند. این مراکز باید ضوابط هر دو بخش را داشته باشند و احتیاج هر دو گروه را تامین نمایند. در ایران نیز عنوان هتل بیمارستان از سال 1394 به ضوابط گردشگری اضافه شد ولی تا کنون مجوزی با این عنوان صادر نشده است.

او با اشاره به تبلیغات بخش زایمان یکی از مراکز بیمارستانی در تهران با تابلو هتل بیمارستان، اظهار کرد: در آنالیز هایی که انجام شد، مشخص شد این مجموعه مجوز بخش هتل را ندارد. برای این که واحدی با عنوان هتل بیمارستان فعالیت کند، باید دو مجوز مجزا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دریافت کند و نمی تواند صرفا با دریافت مجوز از وزارت بهداشت از عنوان و تابلو هتل بیمارستان استفاده کند.

تیموری بیان نمود: انتظار داریم اگر مجموعه ای کاربری اقامت، پذیرایی و اسپا تعریف می نماید، حتما از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بگیرد و برای امور درمانی به مرجع ذی صلاح مراجعه کند.

او اضافه نمود: البته بیمارستان مذکور در سال 1392 به معاونت گردشگری مراجعه کرد و بسیار علاقه مند و پیگیر بود که مجوز هتل بیمارستان بگیرد اما آن موقع، ضوابطی برای این نوع تاسیسات در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تعریف نشده بود و مجوزی با عنوان هتل بیمارستان نه تنها برای این مجموعه، بلکه برای هیچ مجموعه دیگری صادر نشده است. شاید این بیمارستان از ما موافقت اصولی گرفته باشد اما پروانه بهره برداری با این عنوان ندارد. شاید این مجموعه منتظر بوده ما ضوابط هتل بیمارستان را تکمیل کنیم و بعد برای دریافت پروانه بهره برداری مراجعه کند.

تیموری درباره برخورد با مراکزی که بدون مجوز با عنوان هتل بیمارستان در حال فعالیت هستند و با استفاده از این نام، خدمات گران تری را به بیماران عرضه می نمایند، گفت: این مراکز تا وقتی مجوز هتل بیمارستان از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نگرفته باشند، نباید از عنوان و تابلو هتل بیمارستان استفاده نمایند. درباره نظارت و پیگیری نوع خدمات و قیمت آن نیز چون بیمارستان محسوب می شوند و در مصادیق ما تعریف نمی شوند نمی توانیم روی آن ها نظارت داشته باشیم.

معاون گردشگری در پاسخ به این سوال که آیا لزوما و مطابق تعاریف و استانداردهای موجود، هتل بیمارستان یک مرکز لاکچری محسوب می گردد و قیمت خدمات آن بر چه اساس مشخص می گردد، اظهار کرد: ما انواع هتل داریم، این که هتل بیمارستان را صرفا مجموعه ای لاکچری و گران بدانیم تعریف کاملا اشتباهی است. پایه تعریف هتل بیمارستان به هیچ وجه روی قیمت و خدمات لاکچری نیست. این مراکز امکانات اقامتی را در کنار خدمات بیمارستانی عرضه می نمایند و استاندارد مشخصی دارند.

اسماعیل برات ـ معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز پس از کنترل اطلاعات 13 هزار تاسیسات گردشگری ثبت شده تایید کرد که تا کنون هیچ مجوزی با عنوان هتل بیمارستان در کشور صادر نشده است. تنها یک مورد موافقت اصولی در سال 1392 صادر شده که به سرمایه گذار اجازه می دهد واحد گردشگری احداث کند اما برای ایجاد و بهره برداری باید پروانه و مجوز دیگری را دریافت کند که تا کنون مراجعه ننموده است، در نتیجه فعالیت واحد مذکور با عنوان هتل بیمارستان غیرقانونی و غیرمجاز است.

او یادآور شد: اگرچه گردشگری موضوعی فرابخشی است اما متولی و موضوع آن با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و دستگاه های دیگر اجازه ندارند به موضوع گردشگری وارد شوند. ما صراحتا از آن ها می خواهیم برای این نوع فعالیت ها با این وزارت همکاری داشته باشند.

برات درباره مسئولیت برخورد با مراکزی که درحال حاضر با عنوان هتل بیمارستان درحال فعالیت و مشغول خدمات دهی به بیماران داخلی و خارجی هستند، اظهار کرد: ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان ها موظفند در فرایند نظارتی با این موارد برخورد نموده و در چارچوب تبصره 2 ماده 7 قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی و ماده 23 آیین نامه تاسیسات گردشگری مصوب 1394/6/4 هیات وزیران، آن ها را به مراجع قضایی معرفی نمایند.

آنالیز های وبلاگ آوای چکاوک نشان می دهد در فاصله سال های 1392 تا 1394 سه مجتمع با تابلو یا عنوان هتل بیمارستان بدون مجوز از مرجع ذی صلاح گردشگری، در تهران احداث شده و تا کنون بدون هیچ ممانعتی به فعالیت خود ادامه داده اند.

بیمارستانی که از سال 1392 در تهران مشغول به خدمات رسانی به بیماران است، در همان سال ها از سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری موافقت نامه اصولی ساخت هتل بیمارستان را می گیرد اما برای این که با عنوان هتل بیمارستان فعالیت کند باید پروانه بهره برداری یا مجوز داشته باشد که طبق اظهارات مقامات گردشگری، تا کنون چنین مجوزی برای این بیمارستان صادر نشده است. این بیمارستان که اتفاقا از تابلو هتل بیمارستان استفاده می نماید و به بیماران خارجی نیز با این عنوان خدمات می دهد، چندی پیش با تبلیغ بخش ویژه نوزادان با خدمات CIP و VIP و اعلام قیمت هایی قابل تأمل، در فضای مجازی به شدت واکنش برانگیز شد.

اما در سال 1393 یک مرکز اقامتی رفاهی بیماران با عنوان مجتمع دارویی - درمانی در شهر تهران آغاز به فعالیت می نماید. این مرکز که با عنوان هتل بیمارستان تبلیغ می گردد، دارای 38 سوئیت اقامتی است. مدیرعامل این مجتمع زمان افتتاحیه در توجیه راه اندازی چنین اقامتگاهی گفته بود: از آن جا که گاه درمان های تخصصی زمان بر بوده و احتیاج به این دارد تا بیماران مدت زمان طولانی را صرف این درمان نمایند و با توجه به این که معمولا بیشتر مراجعه نمایندگان برای دریافت این درمان ها از شهرستان ها یا از سایر کشورها به این مرکز مراجعه می نمایند، لذا جمعیت هلال احمر با هدف تامین آسایش بیماران و کاهش بار هزینه های درمانی تصمیم به راه اندازی این مرکز اقامتی گرفت.

سال 1394 نیز داخل محوطه یک بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق در تهران ساختمانی احداث شد که با عنوان هتل بیمارستان تبلیغ می گردد و قیمت خدماتش در حد یک هتل چهارستاره است. این مهمانسرا توسط سیدحسن هاشمی ـ وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ـ افتتاح شد و هدف آن، استقرار همراهان بیماران اعلام شده بود. اما حالا هم سالن های کنفرانس آن اجاره داده می گردد و هم اتاق هایش.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شفاف سازی درباره هتل بیمارستان های لاکچری و بدونِ مجوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفاف سازی درباره هتل بیمارستان های لاکچری و بدونِ مجوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید