کدام سریال های در سال 99 بیشتر دیده شدند؟

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، نگاهی به سریال های فینالیست، نکات جالبی در خصوص سریال ها و فرایند فعالیت صدا و سیما را روشن می سازد که مردم کدام نوع سریال بیشتر دوست دارند.

کدام سریال های در سال 99 بیشتر دیده شدند؟

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ آوای چکاوک، برنامه سریالیست در سال جدید رقابت میان سریال های تلویزیونی را به گونه ای فراهم کرد که تلویزیون و مدیران رسانه ملی در تصمیم گیری برای تولید بیش از گذشته به نگاه بیننده توجه کنند. در این برنامه تلاش شد علاوه بر تقدیر از عوامل این سریال ها که در روز های سخت کرونایی سال گذشته برای رضایت مردم تلاش کردند با یکدیگر رقابت کنند تا بهترین اثر تلویزیونی انتخاب شود.

با توجه به 30 سریال پخش شده در ژانر های مختلف که بسیاری از آن ها در ایام کرونا و سختی های فعالیت در این زمان ساخته شده اند، شبکه های یک، دو و مرکز سیمافیلم در جذب مخاطب پیروز عمل کردند و سریال های نون خ 2 و پایتخت 6 از تولیدات شبکه یک، از سرنوشت و بچه مهندس از تولیدات شبکه دو و خانه امن و زیرخاکی با رأی مستقیم مردم پربیننده بودند و جالب است طبق آمار ارائه شده خانه امن فاصله کمی با سریال پایتخت 6 دارد. نون خ 2 فاصله اش با رقبای دیگر بسیار زیاد است و درصدر قرار گرفته است.

این موضوع نشان از توجه ویژه مخاطب به این سریال دارد؛ البته همان طور که مجری برنامه سریالیست نیز چندین بار اشاره کرد، قطعاً پخش سری سوم نون خ در نوروز امسال نیز در آراء نون خ 2 بی تأثیر نیست، اما آمار مخاطب بیش از 80 درصدی این سریال در نوروز امسال نشان می دهد مردم سریال سعید آقاخانی را به شدت دوست دارند.

نگاهی به فینالیست های هر گروه نکات جالبی در خصوص سریال ها و فرایند فعالیت سازمان صدا و سیما در حوزه سریال سازی در سال گذشته را روشن می سازد.

تنها در یک گروه شاهد آن هستیم که سریال سرگروه به عنوان سریال برتر گروه انتخاب نشد و آن هم گروه دو سریالیست بود که سریال از سرنوشت شبکه دو جای دوپینگ شبکه سه را گرفت. این انتخاب نشان می دهد شاید سریال دوپینگ به دلیل پخش در زمان پرمخاطب نوروز و قرنطینه مردم در آن زمان دیده شده بود و اگر در زمان دیگری پخش می شد به مخاطبی نمی رسید که بتواند به عنوان سرگروه انتخاب شود!

در این انتخاب ها نکته بسیار مهم دیگری هم قابل مشاهده است. خانه امن، بدون این که حاشیه جانبی و جنجال رسانه ای داشته باشد مردم آن را دیده و انتخاب کردند؛ این سریال امنیتی جاسوسی که محصول سیمافیلم است، در حال حاضر در بین سریال های اجتماعی پربیینده ترین سریال به شمار می رود.

در فینالیست ها شبکه یک سیما با دو سریال نون خ 2 و پایتخت 6، شبکه دو سیما با دو سریال از سرنوشت و بچه مهندس 3 و مرکز سیمافیلم با دو سریال زیرخاکی و خانه امن مورد توجه ویژه مخاطب قرار گرفته اند و شبکه های سه و پنج سریالی در فینال رقابت ها ندارند که نشان می دهد تولیداتشان مخاطب را جذب نکرده است و در ادامه باید سریال هایی را بسازند که مخاطب را درگیر کند.

انتخاب از سرنوشت و بچه مهندس هم بیانگر توجه مردم به سریال های اجتماعی است که نشان می دهد مخاطب همچنان پیگیر این مدل سریال هاست. در حالیکه برخی از نظرسنجی های گذشته این سریال ها را به مراتب با درصد پایین تر آرا نشان می دادند، اما حال همین دو سریال شبکه دو سیما در لیست برترین سریال های 1399 قرار دارند و باید دید در نهایت کدام سریال عنوان برترین سریال را به خودش اختصاص خواهد داد.

به نظر می رسد ساخت برنامه سریالیست به مثالِ برنامه قبلی که سال های گذشته روی آنتن می رفت سین مثل سریال، برای نظرسنجی منطقی و اعلامِ علایق و سلیقه های مخاطب لازم و ضروری باشد. چرا که نظر های بسیاری درباره سریال های تلویزیونی وجود دارد و با ساخت چنین برنامه هایی، مدیران و دست اندرکاران امر بهتر می توانند به سلیقه های سریالی مردم پاسخ دهند. همان نکته ای که حمید شاه آبادی در جریان نشست خبری خود به آن اشاره کرد برای ساخت سریال ها حتماً نظرسنجی می شود تا هم سوژه های بهتر و به روزتری انتخاب شوند و هم شاهدِ ساخت کار های کلیشه ای و تکراری نباشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کدام سریال های در سال 99 بیشتر دیده شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سریال های در سال 99 بیشتر دیده شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید