100 واحد صنفی عرضه کننده قلیان در اصفهان مهر و موم شد

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، مسئولان اصفهان در چند ماه گذشته همیشه بر ممنوع بودن عرضه قلیان در چایخانه ها به دلیل خطر شیوع بیماری کرونا، تاکید کردند و با این وجود تا به امروز بیش از یکصد واحد این صنف بسته شده است.

100 واحد صنفی عرضه کننده قلیان در اصفهان مهر و موم شد

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک به نقل از ایرنا، عباس رضایی، استاندار اصفهان اول مرداد سال جاری بیان کرد که بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی یکی از مکان های شیوع ویروس کرونا، واحدهای عرضه کننده قلیان هستند که فعالیتشان در استان ممنوع شد و در صورت ادامه فعالیت با آنها برخورد می گردد.

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان نیز از پلمب بیش از یکصد واحد صنفی و چایخانه عرضه کننده قلیان در سطح این استان از اردیبهشت سال جاری اطلاع داد و گفت: از همان ابتدای بازگشایی واحدهای صنفی در اردیبهشت سال جاری، هشدارها و تذکرهای لازم به آنها درباره ممنوع بودن عرضه قلیان داده شد. با وجود اخطاریه های مکرر کارشناسان بهداشت محیط به متصدیان چایخانه ها درباره ممنوع بودن عرضه قلیان بدلیل شیوع بیماری کرونا و همچنین افزایش شیوع این بیماری در استان در چند هفته اخیر، شاهد عرضه غیرمجاز قلیان در چایخانه ها و اماکن عمومی بودیم. با توجه به اینکه این اقدام باعث به خطر افتادن سلامت عمومی مردم می گردد، بیش از یکصد چایخانه عرضه کننده قلیان از اواخر اردیبهشت سال جاری تا به امروز بدلیل رعایت نکردن دستورهای بهداشتی و با همکاری اداره اماکن نیروی انتظامی و تعزیرات حکومتی و با حمایت قضایی، پلمب شدند.

وی با تاکید بر اینکه بازرسی ها در این زمینه ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: پلمب کردن این واحدهای صنفی مسائل خاص خود را بهمراه دارد اما مرکز بهداشت با توجه به اهمیت سلامت عموم مردم با متخلفان برخورد خواهد نمود. فعالیت چایخانه ها در صورت عرضه چای و مواد غذایی و با رعایت دستورهای بهداشتی، مجاز است اما بنا به گفته متصدیان این واحدهای صنفی، بیشتر درآمد آنها از محل عرضه قلیان است درحالیکه استعمال قلیان از نظر پزشکی و بهداشتی، برای انسان کاملا مضر است و در دوران کرونا نیز سلامت عموم مردم را تهدید می نماید.

میرجهانیان به هماهنگی با نیروی انتظامی و شهرداری ها برای جلوگیری از عرضه قلیان در مکان های عمومی مانند پارک ها نیز اشاره و افزود: با عرضه قلیان اجاره ای در اماکن عمومی بویژه پارک ها برخورد می گردد و تا به امروز از فعالیت چند نفر در این زمینه جلوگیری شده است. متاسفانه میزان استفاده از قلیان در بین بانوان افزایش یافته و این زنگ خطری برای جامعه و خانواده هاست.

مطالعه های علمی و پزشکی درباره قلیان نشان می دهد به ازای هر 45 دقیقه تا یک ساعت کشیدن قلیان، به اندازه پنج بسته سیگار، دود وارد بدن انسان می گردد همچنین با هر پک به قلیان، چهار هزار ماده سمی به بدن وارد می گردد.

تا به امروز بیش از 288 هزار نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شدند و شمار جان باختگان کرونا به بیش از 15 هزار نفر رسید.

منبع: همشهری آنلاین

به "100 واحد صنفی عرضه کننده قلیان در اصفهان مهر و موم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 واحد صنفی عرضه کننده قلیان در اصفهان مهر و موم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید