5 راه چاره ساده برای دریافت درز پنجره و خلاصی از سرما و گرد و خاک

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، یکی از بهترین و آسا ن ترین راه ها برای پس انداز در هزینه های گرمایش و سرمایش، عایق بندی یا دریافت درز پنجره است. زمانی که شما دست خود را نزدیک پنجره می آورید، اگر احساس کنید که از لابه لای درزهای پنجره باد سرد بیرون می زند، زمان درزگیری پنجره ها فرا رسیده است. اما چگونه درز پنجره را گرفت؟ ما در مقاله دیگری از ویکی ساختمون درباره انواع روش های دریافت درز پنجره صحبت می کنیم، با ما همراه باشید.

5 راه چاره ساده برای دریافت درز پنجره و خلاصی از سرما و گرد و خاک

چگونه درز پنجره را بگیریم؟

روشی آسان برای تشخیص اینکه آیا پنجره ها درز دارند، خیس کردن نوک انگشتان و نزدیک کردن انگشت به درزهای پنجره است. با این کار به راحتی می تواند ورود باد سرد را احساس کنید. اما اغلب محل اتصال پنجره با دیوار، همان جایی است هوا به داخل فضا نفوذ می نماید. این مشکل به دلیل عدم عایق بندی اصولی و تخریب عایق تحت شرایط آب و هوایی مختلف رخ می دهد. به هرروی، در ادامه توضیح خواهیمداد که چگونه می توانیم درز پنجره را بگیریم:

نوار چسب درزگیر پنجره

اولین چیزی که اغلب افراد برای دریافت درز پنجره انجام می دهند، استفاده از چسب مخصوص درزگیر است. انواع مختلفی از چسب درزگیر در بازار موجود است که به توضیح زیر هستند:

  • نوار فوم: در قسمت های داخلی پنجره ها، قاب درها و حتی دریچه های زیر شیروانی استفاده می گردد. نوار فوم بهترین چسب درزگیر پنجره است، زیرا کاربردی بوده و نصب آن آسان است.
  • کانال V: برای کناره پنجره های دو آویز یا کشویی و قسمت های بالایی و کناری درب ها استفاده می گردد. چسب کانال V مدت طولانی دوام می آورند و پس از نصب از دید پنهان می گردد.
  • نَمَد: برای دریافت درز پنجره و درب ها استفاده می گردد. قیمت نمد ارزان بوده و نصبش نیز آسان است، اما فقط دو سال بیشتر دوام نمی آورد. در مواردی که ممکن است در معرض باران یا رطوبت قرار بگیرد بهتر است از نمد استفاده نگردد.

نحوه انجام: نوار چسب درزگیر از یک طرف دارای چسب قوی است، به همین دلیل تنها باید پوشش روی چسب را برداشته و نوار را به درزهای داخلی پنجره چسباند.

دریافت درز پنجره با چسب های مخصوص

نشت هوا هنگامی ایجاد می گردد که هوا به وسیله شکاف ها و درزهای اطراف پنجره به داخل محیط وارد می گردد. درحقیقت، عامل هرگونه نفوذ هوا ممکن است شکاف یا سوراخ شدگی در محل اتصال پنجره ها به یکدیگر یا دیوارهای اطراف باشد. یکی از راه های دریافت درز پنجره، استفاده از چسب درزگیر است. مزیت استفاده از چسب این است که می توان از آن برای دریافت درزها و شکاف های بسیار ریز نیز استفاده کرد، کاری که از عهده نوار چسب و دیگر روش ها بر نمی آید. برای درزگیری می توان از چسب مخصوص یا حتی چسب آکواریوم استفاده کرد. بعد از اعمال چسب، مطمئن شوید که محل را به خوبی تمیز نموده اید. خوب است که قبل از اعمال چسب، قاب پنجره ها به خوبی تمیز شده باشد.

نحوه انجام: اغلب چسب های درزگیر دارای بدنه مناسب برای استفاده از مقدار مورد احتیاج و تسلط بر اجرای کار است.

درزگیری پنجره با فیلم عایق

بعضی فکر می نمایند فیلم عایق پنجره فقط برای خنک نگه داشتن محیط داخل در تابستان است. اما ممکن است یکی از آخرین پیشرفت های کنترل درجه حرارت را از دست بدهید! در زمستان، وجود درز در پنجره می تواند مقدار قابل توجهی از گرمای داخل محیط را کاهش دهد. بعضی از فیلم های پنجره می توانند گرما را در داخل به دام بیندازند. بسته به نوع پنجره، انواع مختلفی از فیلم های عایق در بازار موجود هستند.

فیلم های ضخیم تر که فیلم امنیتی نامیده می شوند از فناوری ایمنی بالایی استفاده می نمایند؛ اگر در منطقه ای در معرض طوفان زندگی می کنید، فیلم های امنیتی از خُرد شدن شیشه ها جلوگیری می نمایند. هزینه آن ها کمی بیشتر از فیلم استاندارد پنجره است. برای دریافت درز پنجره می توان به راحتی فیلم عایق پنجره را نصب کرد. با توجه به هزینه تعویض پنجره ها، فیلم عایق گزینه ای کم هزینه برای یاری به کاهش گرمای داخل محیط است. اگر اتلاف حرارت بیشتر از آن چیزی است که وجود دارد، تعویض پنجره تنها راه ممکن است!

دریافت درز پنجره با پرده لانه زنبوری

پرده لانه زنبوری می تواند تفاوت زیادی در هزینه های پرداختی ناشی از مصرف انرژی ایجاد کند. این پرده نه تنها زیباست، بلکه می تواند برای ایجاد سایه یا استفاده از نور طبیعی خورشید از آن استفاده کرد. اما مهم ترین مزیت پرده لازنه زنبوری، دریافت درز پنجره و جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل محیط است. این نوع پرده انواع مختلفی دارند، از جمله مدل هایی که دارای لایه های دوتایی، سه تایی و چندتایی بوده و مدل هایی که مجهز به رنگ ها و پارچه های مختلف هستند. برای داشتن بیشترین ظرفیت عایق بندی، پرده لانه زنبوری سه لایه بهترین انتخاب است. به هر روی، باید در نظر بگیرید که پرده لانه زنبوری هم برای خنک نگه داشتن خانه در تابستان و هم گرم کردن فضا در زمستان مناسب هستند.

درزگیری با استفاده از پنجره طوفان

اگر پنجره های تک جداره دارید ممکن است بخواهید از پنجره های طوفانی برای دریافت درز پنجره بهره ببرید. این نوع پنجره عایق بندی را به طور کامل انجام نمی دهد، اما می تواند از حرکت و نفوذ هوا به داخل فضا جلوگیری کند. پنجره طوفان ممکن است از ورق های پلاستیکی گرفته تا صفحات شیشه ای ساخته شده باشد. همچنین می توان پنجره طوفان را طوری طراحی کرد که در فضای داخلی یا خارجی نصب شوند. به طور معمول موارد داخلی راحت تر نصب شده و تمیز می شوند. این پنجره یک جداره اضافی ایجاد نموده تا از نفوذ هوا به داخل فضا جلوگیری کند. پنجره های طوفان را می توان در فصول سرد نصب و بعد از اتمام سرما، آن ها را از پنجره ها جدا کرد.

سخن آخر

شاید بهترین راه برای دریافت درز پنجره، تعویض پنجره ها باشد! اگر فکر می کنید این آخرین راهکار ممکن است، باید مقدار بودجه مناسب برای آن را نیز تهیه کنید. اما اغلب مشکل نفوذ هوای سرد به پنجره های قاب آهنی مربوط می گردد، زیرا پنجره های دوجداره به دلیل مکانیزمی که دارند می توانند بهترین انتخاب ممکن باشند. اما به راحتی می توانید با چند راهکار ارزان قیمت، پنجره های خانه یا محل کار خود را عایق بندی کنید. اما محبوب ترین روش ممکن، استفاده از نوار چسب است.

اگر راه دیگری برای درزگیری پنجره ها دارید، خرسند می شویم نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: ویکی ساختمان

به "5 راه چاره ساده برای دریافت درز پنجره و خلاصی از سرما و گرد و خاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راه چاره ساده برای دریافت درز پنجره و خلاصی از سرما و گرد و خاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید