اجرای طرح کیان، از راهبردی ترین پتروشیمی های ایران شروع می گردد

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، مدیرعامل شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، طرح پتروشیمی کیان را از راهبردی ترین پتروشیمی های کشور همسو با توسعه پایدار صنعت پتروشیمی و ایجاد ارزش افزوده بالا مطرح کرد و گفت: عملیات اجرایی فاز یک پتروشیمی کیان فردا و با فرمان رئیس جمهوری شروع می گردد.

اجرای طرح کیان، از راهبردی ترین پتروشیمی های ایران شروع می گردد

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، وحید محمودی با بیان اینکه در حوزه مدل توسعه پایدار صنعت پتروشیمی، یکپارچه سازی فرآیندهای فراوری به منظور کاهش هزینه های سرمایه گذاری و امکان فراوری مالی و رقابتی مدنظر است، اظهار کرد: در همین زمینه، طرح پتروشیمی کیان شامل مجموعه ای از واحدهای الفینی و پایین دستی تعریف شده است که در مجموعه صنعت پتروشیمی ارزش اضافه کرده بالایی نسبت به زنجیره های موجود دارد.

وی اضافه کرد: پتروشیمی کیان در دو فاز طراحی شده است که فاز نخست واحدهای الفینی و پلی اتیلن سنگین خواهد بود و فاز دوم واحدهای پروپیلن اکساید، اتیل بنزن و استایرن مونومر و واحد اکسوالکل هاست که مجموع سرمایه گذاری فازهای یک و دو حدود 3.5 میلیارد یوروست.

مدیرعامل شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان به اجرای این طرح در فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی عسلویه اشاره نمود و گفت: 60 درصد این شرکت متعلق به هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان و 40 درصد هم متعلق به هلدینگ پتروفرهنگ است.

نرخ بازده 27 درصدی سرمایه

محمودی مجموع ظرفیت فراوری در واحد الفین را 2011 هزار تن عنوان و اظهار کرد: حدود 1260 هزار تن اتیلن، 327 هزار تن پروپیلن، 202 هزار تن بنزن، 177 هزار تن بوتادین، 45 هزار تن نفت کوره در این واحد فراوری خواهد شد.

وی، پیمانکار واحد الفین را شرکت اویک و نوع قرارداد را EPCC بیان کرد و اضافه کرد: مبلغ این قرارداد یک میلیارد و 360 میلیون یورو و لایسنس این واحد از شرکت لینده آلمان است.

مدیرعامل شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با اشاره به اینکه 450 هزار تن اتیلن و 450 هزار تن پلی اتیلن سنگین در واحد پلی اتیلن سنگین فراوری خواهد شد، ادامه داد: شرکت نارگان پیمانکار این واحد و نوع قرارداد نیز در قالب EPCC به مبلغ حدود 8.5 میلیون یوروست.

محمودی نرخ بازده سرمایه پتروشیمی کیان را 27 درصد بیان کرد و گفت: این طرح از جذاب ترین پروژه ها از نظر نرخ بازده است و از نظر عظیمی واحد و دارا بودن مجموعه ای از الفین ها تا محصولات پلی اتیلن سنگین و پایین دستی جزو عظیم ترین پروژه هایی است که تا به حال اجرا شده یا در حال اجراست.

وی طرح پتروشیمی کیان را از اولویت های وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی دانست و اظهار کرد: امیدوار هستیم با برنامه ریزی دقیقی که اجرا شده، پیشرفت این طرح سرعت قابل توجهی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با اشاره به اینکه خوراک پتروشیمی کیان از پالایشگاه های گازی پارس جنوبی و شرکت های پتروشیمی مستقر در منطقه تأمین می گردد، اضافه کرد: 900 هزار تن اتان، 250 هزار تن پروپان، 350 هزار تن بوتان، 315 هزار تن +C3 و 691 هزار تن +C5 مصرف خوراک خواهد بود که قرارداد خوراک با شرکت ملی گاز نیز نهایی شده و از بابت خوراک مسئله ای وجود ندارد.

استفاده حداکثری از توان داخلی

محمودی با تأکید بر اینکه اولویت این هلدینگ استفاده از توان داخلی است، گفت: در اجرای طرح پتروشیمی کیان نیز حداکثر کوشش در به کارگیری ساخت داخل خواهد شد و این طرح به عنوان یکی از عظیم ترین طرح های پتروشیمی کشور اشتغال زایی حدود 3 هزار نفر را در دوران ساخت و راه اندازی فاز نخست به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نهایت کوشش و جدیت برای تسریع در اجرای طرح پتروشیمی کیان در این هلدینگ شده است و می گردد، توضیح داد: سعی بر این است که فاز نخست این طرح تا چهار سال آینده تکمیل گردد.

مدیرعامل شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با اشاره به اینکه تمهیدات و سناریوهای مختلفی برای تأمین تجهیزات و فاینانس این طرح، طراحی شده است، اضافه کرد: کوشش بر این است که بتوان کمترین آثار منفی تحریم را بر اجرای این طرح داشته باشیم.

شرکت پتروشیمی کیان در سال 1391 به منظور اجرای طرح الفین 12 در زمینی به مساحت 78 هکتار در فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی عسلویه تأسیس شد. الفین دوازدهم با مصرف انواع خوراک مایع و گازی و فراوری محصولات باارزش، یکی از عظیم ترین مجتمع های پتروشیمی کشور به شمار می آید.

منبع: خبرگزاری آریا

به "اجرای طرح کیان، از راهبردی ترین پتروشیمی های ایران شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح کیان، از راهبردی ترین پتروشیمی های ایران شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید