جلوگیری تامین اجتماعی از پرداخت بیمه بیکاری به بهانه شیوع کرونا؟!

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، تامین اجتماعی در نامه ای به تاریخ اول اردیبهشت خطاب به ادارات کل بیمه استان ها پرداخت مقرری بیمه بیکاری تحت تاثیر کرونا را منوط به محقق شدن بعضی شرط و شروط ها نموده و انگار فعلا خبری از پرداخت بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده نیست.

جلوگیری تامین اجتماعی از پرداخت بیمه بیکاری به بهانه شیوع کرونا؟!

کرونا لفظی ست که اگرچه به عنوان یک ویروس خطرناک و کشنده شناخته می گردد و نام تخصصی آن کووید-19 است؛ اما حتما به این زودی ها فراموش نخواهد شد، بلکه ممکن است به عنوان یک عامل که بسیاری از شئونات زندگی ما در حوزه های مختلف بهداشت و سلامت، جامعه، فرهنگ، ورزش، اقتصاد، سیاست و ... تحت تاثیر قرار داده است؛ حالا حالاها از این ویروس و عوارضش بشنویم و برای آن نسخه بپیچیم.

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک به نقل از جماران ، از 30 بهمن ماه که نخستین موارد ابتلا به کرونا در کشورمان شناسایی و البته منجر به فوت 2 نفر در قم شد؛ این ویروس همه ابعاد زندگی ما را تحت الشعاع خود قرار داده است؛ موضوع فقط هم مختص به ایران نیست، بلکه اکنون بسیاری از کشورهای جهان درگیر مبارزه با کووید-19 شده اند. اکنون نزدیک 75 روز یعنی دو ماه و نیم از زندگی کردن ما با کرونا می گذرد و هر روز عوارض آن را به عینه در بخش های مختلف شاهد هستیم.

یکی از جدی ترین عوارض شیوع این ویروس تحت تاثیر قرار دادن کسب و کارهای مختلف و همچنین بیکار شدن جمعی از کارگران بخش های مختلف است که البته پیش بینی های قانونی در مورد تحت پوشش قرار دریافت آنها در قوانین تامین اجتماعی و دریافت بیمه بیکاری تا زمان اشتغال مجدد به کار شده است، اما از قرار معلوم سازمان عریض و طویل تامین اجتماعی قصدی برای پرداخت حقوق قانونی کارگران بیکار شده ندارد و شرط و شروط هایی را برای بیمه بیکاری معین نموده است.

تامین اجتماعی در نامه ای به تاریخ اول اردیبهشت خطاب به ادارات کل بیمه استان ها پرداخت مقرری بیمه بیکاری تحت تاثیر کرونا را منوط به محقق شدن بعضی شرط و شروط ها نموده و انگار فعلا خبری از پرداخت بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده نیست.

در متن این نامه آمده است: احتراما پیرو ابلاغیه شماره 1470/98/5000 مورخ 28/12/98، نظر به اینکه دستورالعمل مربوط به نحوه شناسایی بیکاران مشمول مشخص مشاغل کم خطر و پرخطر، نحوه واریز یاری هزینه بیکاری، مدت پرداخت و ... در سازمان برنامه و بودجه کشور در حال تدوین بوده و پرداخت مقرری بیکاری به مشاغل متاثر از بیماری کرونا مستلزم تصویب دستورالعمل مذکور در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و تخصیص اعتبار از محل منابع صندوق توسعه ملی می باشد، لذا خواهشمند است دستور فرمائید تا ابلاغ ساز و کار اجرایی مربوطه از برقراری مقرری مذکور خودداری و مراتب را به نحو مقتضی به مراجع ذیصلاح استانی منعکس کنند. بدیهی است، به محض صدور دستورالعمل مربوطه و تخصیص اعتبار لازم، شیوه نامه اجرایی متعاقبا ارسال خواهد شد.

این ابلاغیه سازمان تامین اجتماعی در صورتی است که این سازمان از منابع دریافتی روی حق بیمه در سال 98 سه درصد را بابت تعهد پرداخت و عمل به قانون بیمه در زمان بیکاری کارگران دریافت نموده است و منوط کردن پرداخت بیمه بیکاری به تامین منابع اقتصادی از سوی دولت، خلاف تعهدات بیمه گری و بودجه اخذ شده از بیمه پردازان و کارگران است.

روز گذشته هم، مهدی شکوری مدیرکل بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی درباره مقرری بیمه بیکاری افرادی که با شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، گفته بود که تا به امروز حدود 790 هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام نموده اند که با پایش های اجرا شده 660 هزار نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری در کشور هستند. او هم با صحه گذاشتن بر ابلاغیه منتشر شده در این گزارش وعده پرداخت مقرری بیمه بیکاری ماه فروردین را در صورت تأمین اعتبار در آینده ای نزدیک داده است! آینده که معلوم نیست چه زمانی خواهد بود؟

منبع: جام جم آنلاین

به "جلوگیری تامین اجتماعی از پرداخت بیمه بیکاری به بهانه شیوع کرونا؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری تامین اجتماعی از پرداخت بیمه بیکاری به بهانه شیوع کرونا؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید