جزئیات طرح مجلس برای ارائه سهام عدالت به 3 گروه بزرگ جامانده ، احتمال توقف عرضه صندوق دارا دوم و سوم

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با توضیح برخی جزئیات طرح ارائه سهام عدالت به سه گروه بزرگ جامانده از دریافت این سهام، گفت: دولت نباید منابع باقی مانده سهام عدالت را به عناوین دیگر دربارار سرمایه عرضه کند.

جزئیات طرح مجلس برای ارائه سهام عدالت به 3 گروه بزرگ جامانده ، احتمال توقف عرضه صندوق دارا دوم و سوم

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک به نقل از تسنیم، مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد شرایط فعلی طرح ارائه سهام به جاماندگان سهام عدالت گفت: این طرح اعلام وصول شده و هم اکنون در کمیسیون است. جزئیات طرح همچنان در حال بحث و بررسی است و تا دو الی سه هفته دیگر از کمیسیون عبور خواهد کرد و قرار نیست مدت زیادی در کمیسیون باقی بماند.

وی در پاسخ به این سوال که این طرح شامل چه افرادی خواهد شد، گفت: این طرح شامل چند دسته است. دسته اول، اشخاصی هستند که در سال 84 - 85 که ثبت نام انجام می شد، به دلایل مختلف از جمله به دلیل وجود برخی مسائل در سامانه ها با وجود داشتن دعوت نامه، سهامی به نامشان منتقل نشده است، ما باید برای این دسته فکری می کردیم.

نماینده مردم اصفهان ادامه داد، دسته دیگر شامل کسانی است که یا تحت پوشش سازمان های حمایتی یعنی کمیته امداد و بهزیستی بودند یا بعدا تحت پوشش این سازمان ها قرار گرفتند یا متولدین این خانواده ها هستند ولی سهامی در مورد آنها تعریف نشده است. بخش دیگر نیز شامل افرادی است که جز دهک های اول تا ششم بودند یعنی دهک هایی که مدنظر قانون بود ولی به هر دلیلی در آن زمان شناسایی نشدند و سهامی برای این گروه تعلق نگرفته است.

وی اضافه کرد، هم اکنون کلیات طرحی که هدف آن سهامدار کردن این افراد است، مصوب شده اما درباره جزئیات دقیق آن، یعنی اینکه چه مقدار سهام به این افراد داده شود یا براساس چه ترتیبی اتفاق بیافتد، به صورت دقیق مشخص نشده است.

طغیانی در مورد منابع پیش بینی شده برای این طرح گفت: از بین تمام اشخاصی که تحت پوشش سهام عدالت قرار گرفتند، شش میلیون از این افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی بودند که قانون برای این افراد 50 درصد تخفیف در نظر گرفته بود و 50 درصد دیگر از سود سهام مستهلک می شد، یعنی این افراد عملا مبلغی را نباید می پرداختند.

این نماینده مجلس ادامه داد، مابقی مشمولین سهام عدالت، یعنی حدود 44 میلیون نفر دیگر، باید نصف مبلغ را پرداخت می کردند تا 50 درصد هم با سود سهام در طول این 10 سال مستهلک شود و کل آن سهام یک میلیونی به آنها منتقل شود ولی تعداد خیلی کمی از این افراد این مبلغ را پرداخت کردند، بنابراین دولت فقط نصف این سهام، به ارزش 500 هزار تومان را به آنها منتقل کرد و ما بقی به دولت بازگشت.

وی در ادامه اضافه کرد، در نتیجه از منابعی که برای سهام عدالت پیش بینی شد بخشی از این مالکیت به خود دولت بازگشت. منبع اصلی پیش بینی شده برای جاماندگان همین منابعی است که به دولت بازگشته است و ما می خواهیم از همین منابع برای جاماندگان تخصیص دهیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد احتمال فروش برخی از منابع بازگشتی سهام عدالت، توسط دولت گفت: دولت نباید این منابع را بفروشد. این منابع مربوط به سهام عدالت است و طرح مجلس این است که منابع به جاماندگان واگذار شود و نباید تحت عنوان صندوق یکم که واگذار شد یا صندوقهای دوم و سوم فروخته شوند.

طغیانی گفت: در واقع طرح مجلس نیز باید پیش از اقدام دولت برای فروش این منابع به تصویب برسد تا جلوی این موضوع گرفته شود، اتفاقا این بحث در کمیسیون نیز مطرح شد که ما تلاش کنیم تا موضوع فروش این منابع تا اندازه ای متوقف شود و در این مورد در حال رفت و آمد با دولت هستیم تا به نتیجه برسیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "جزئیات طرح مجلس برای ارائه سهام عدالت به 3 گروه بزرگ جامانده ، احتمال توقف عرضه صندوق دارا دوم و سوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح مجلس برای ارائه سهام عدالت به 3 گروه بزرگ جامانده ، احتمال توقف عرضه صندوق دارا دوم و سوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید