عرضه سهام معدنی ها در بورس در دستور کار قرار گرفت

به گزارش وبلاگ آوای چکاوک، رضا رحمانی در مراسم افتتاح چهار طرح مس خاتون آباد کرمان که به صورت ویدئوکنفرانس و توسط رئیس جمهور افتتاح شد، اظهار کرد: هم اکنون تولیدات آلومینیوم، مس و فولاد دو برابر نیاز کشور است و به همین دلیل در سال گذشته و برای اولین بار رکورد تولید مس و فولاد در کشور زده شد.

عرضه سهام معدنی ها در بورس در دستور کار قرار گرفت

وی اضافه کرد: در تولید روی میز 8 برابر مصرف کشور ظرفیت داریم و 4 برابر نیاز کشور تولید داریم که مابقی آن صادر می شود. همین فرایند در مورد سایر محصولات معدنی نیز کمابیش صدق می کند.

بخشی از سهام معادن که قابل واگذاری است در بورس عرضه خواهد شد

رحمانی با بیان اینکه در مهمترین محصولات صنایع معدنی، مثل آلومینیوم، مس و فولاد هم اکنون هیچ مسئله ای در تامین داخل نداریم و صادرات نیز انجام می شود، با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور و هیات دولت در حوزه معدن و صنایع معدنی، گفت: دو اقدام ویژه در دستور کار قرار گرفته که در یکی از موارد با هماهنگی وزارت اقتصاد بخشی از سهام معادن که قابل واگذاری است در بورس عرضه خواهد شد و به صورت کمی هم عددی معین شده و تا هفته های آینده اعلام می شود. مورد دوم نیز واگذاری خود پهنه ها و معادنی است که دست سازمان زمین شناسی است و یا دست شرکت مس بوده که در برنامه واگذاری واقع شده است.

رحمانی همچنین با بیان اینکه در بخش معادن اقدامات بزرگی آغاز شده و امسال در حوزه واگذاری معادن نیز انقلابی شکل خواهد گرفت، شرح داد: این اقدام از چند ویژگی خوب برخوردار است که اولاً استان هایی همچون سیستان و بلوچستان، اردبیل، یزد و خراسان رضوی غیر از کرمان و آذربایجان شرقی که از قبل محور تولید مس بودند، چندین استان جدیداً مورد اکتشاف قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: طبق برآوردهای اولیه ذخایری در برخی از این استان ها کشف شده که با ذخایر قبلی مس در سطح کشور برابری می کند و در استانی مثل سیستان و بلوچستان واقعاً یک اتفاق بزرگ و نویدبخش است.

به گفته این مقام مسئول دیگر ویژگی مهم این برنامه توسعه آن است که این اقدامات توسط وزارت صمت و بدون وابستگی به منابع دولتی در قالب یک کنسرسیوم متشکل از 11 شرکت عملیاتی شده و سازمان ایمیدرو و زمین شناسی در بخش اکتشافات اقدام کردند و دستور رئیس جمهور برای واگذاری امور به مردم در این بخش، به صورت کامل نمود یافته و خوشبختانه نتیجه بخش نیز بوده و اکتشافات موجود بیش از دو برابر شده است که حاصل این اقدامات است.

جزو 10 کشور برتر معدنی دنیا هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کشور پهناور ایران 64 ماده معدنی در خود دارد و به لحاظ معدنی جایگاه ویژه ای برای کشورمان وجود دارد و به همین خاطر است که جزو 10 کشور برتر معدنی دنیا به شمار می آییم، تاکید کرد: این ظرفیت دولت را بر آن داشته تا با بهره گیری از امکانات نسبت به توسعه پهنه های معدنی اقدام کند به گونه ای که امروز کشور ما جزو کشورهای صاحب نام در عرصه تولید محصولات معدنی است.

وی اضافه کرد: بسیاری از دانش های فنی مورد نیاز را کسب کردیم و به ویژه در صنایع معدنی و فلزات و فلزات رنگی، امروز فن آوری آنها بومی شده و کشورمان از یک وارد کننده محصولات معدنی به صادر کننده محصولات تبدیل شده است.

استخراج 470 میلیون تن ماده معدنی در سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: سال گذشته 470 میلیون تن ماده معدنی در کشور استخراج شد و امسال برنامه وزارت صمت است که این حجم از تولیدات را به بالای 500 میلیون تن استخراج برساند که حدود 35 درصد این تولیدات مربوط به حوزه فلزات بوده است.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "عرضه سهام معدنی ها در بورس در دستور کار قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه سهام معدنی ها در بورس در دستور کار قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید